Wojna w Ukrainie i polska pomoc
Wszystko zmieniło się, gdy w lutym 2022 roku Rosja dokonała wielofrontowej inwazji na Ukrainę. Polacy tłumnie pomogli uchodźcom z Ukrainy. Miliony ludzi uciekających przed wojną znalazły nad Wisłą schronienie. W każdym polskim mieście organizowano pomoc dla gości z Ukrainy. Polacy okazali im solidarność, która zaskoczyła chyba nawet ich samych.
Przejścia graniczne, dworce kolejowe, a także utworzone niemal we wszystkich miastach punkty pomocy zapełniły się wolontariuszami z całej Polski, którzy przygotowywali jedzenie, zapewniali uchodźcom pomoc prawną i logistyczną - choćby w znalezieniu lokum czy transportu.
Polacy otworzyli swoje domy i serca, co - biorąc pod uwagę skalę migracji - nie miało wcześniej precedensu w żadnym miejscu na świecie. Po obu stronach granicy ludzie zrozumieli, że walka z wrogiem, który zagraża i Polsce, i Ukrainie, powinna nas zjednoczyć. I pomóc pokonać demony przeszłości.
Dostarczenie polskiej pomocy humanitarnej we wsi Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim. Marzec 2023.
Fot. Andrzej Jakoniuk, Dobro Czynić Misja Charytatywna OPP
Dostarczenie polskiej pomocy humanitarnej we wsi Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim. Marzec 2023. Fot. Andrzej Jakoniuk, Dobro Czynić Misja Charytatywna OPP
Wyswietl w wersji dla czytników
<
POPRZEDNIA
>
NASTĘPNA
× Polski English Українська Wersja dostępna